Çok eski zamanlardan bu yana yaşanmış volkanik faaliyetler sonucunda yeryüzüne ulaşmış lavların soğuması sonucunda bugün halen kaynaklarından rahatlıkla alınabilen bazalt kayaçlar oluşmuştur. Farklı bir adı Gabro olarak bilinen taş grubunun en önemli üyelerinden biri olan bazalt, özellikle çok yüksek bir sağlamlığa, uzun bir ömre ve siyah bir renge sahiptir.

Bu taş özel bir şekilde işlemlerden geçirildiğinde, standart belirli boyutlar ile bazalt küptaş adı verilen ürünler üretilir. Bu ürünler bugün parklar, bahçeler, yollar, kaldırımlar veya kent meydanları gibi alanlarda zemin döşemesi için çok sık şekilde tercih edilmektedir. Aynı zamanda bugün İstanbul gibi farklı şehirlerde çok meşhur bir yere sahip olan Arnavut kaldırımı gibi yapıların oluşturulması açısından da bazalt küp taş gibi malzemeler kullanılmaktadır.

Duvar döşemesi işlemlerinde de sıklıkla kullanılan bu taşlar, geometrik yapısı nedeniyle bir küpe benzediği için bu şekilde adlandırılır. Aslında normal bir şekilde bazalt kayalardan hiçbir farkı bulunmamak ile birlikte sadece daha küçük boyutlara ulaştırılmış halidir.