Küptaş, doğal veya doğal olmayan bir kayacın belirli yöntemler ile kesilmesi sayesinde elde edilmektedir. Örnek olarak kimi zaman mekanik yöntemler veya makineler sayesinde doğal kırma yöntemi tercih edilirken, kimi zaman ise özel makineler ile tam keskin ve köşeli şekilde sulu kesim işlemleri gerçekleştirilir.

Bu iki farklı yöntemden herhangi birinin tercih edilmesi ile birlikte bazalt, granit, andezit veya birçok farklı doğal taşta küptaş kesim işlemleri sağlanabilir. Gerçekleştirilen bu işlemler sonrasında elde edilen küptaş ürünleri, kullanım açısından da çok geniş bir çeşitlilik oluşturmaktadır. Bugün özellikle kentlerde şehir içi düzenlemesinde ve kırsal alanlarda yol çalışmalarında küptaş kullanımı alanları görülmektedir.

Kent içerisinde yol düzenlemesi, kaldırım düzenlemesi, duvar süslemesi, zemin döşemesi, dekorasyon, meydan düzenlemeleri ve peyzaj düzenlemeleri gibi birçok farklı noktada küptaş kullanımı görülebilir. Bu kullanımlarda genellikle doğal taşların kendi doğal renk yapısı ile tek renk veya iki renkli görsellikler elde edilirken, bazen begonit gibi alternatif taşlar ile de birçok farklı renkle daha dekoratif ve estetik görsellikler elde şansı da bulunmaktadır.