Granit, yaşam alanlarında çok daha güzel çizgiler elde edebilmek açısından kendine has gri rengi ile birlikte birçok farklı alanda kullanılan, kaplama ve döşeme malzemelerini oluşturan doğal kayaçlardan birisidir. Bu doğal kayacın özellikle zemin döşemesi için kullanılması açısından küptaş formunda kesilmesi sonucunda da ayrı bir ürün elde edilmektedir.

Bu ürün özellikle kentsel yapılaşma içerisinde çok fazla tercih edilmek ile birlikte dayanıklı ve sert bir yapıya sahiptir. Her geçen gün daha fazla görülen granit küp taş ürünleri, özellikle parklarda, bahçelerde, kaldırımlar, caddeler, sokaklar, bina ve apartman önlerinde hatta otoparklarda döşeme için kullanılmaktadır. Bilhassa nostaljik bir görünüme sahip olduğundan dolayı İstanbul ve Ankara gibi şehirlerde çok eski semtlerde görülen Arnavut kaldırımlarının yapılması açısından da bu taşlar kullanılmaktadır.

Uzun ömürlü ve dayanıklı bir yapıya sahip olan granit küp taşı, özellikle yerel yönetimler tarafından park ve bahçe inşaatlarında peyzaj çalışmaları için çok fazla kullanılmaktadır. Ayrıca tarihi bölgelerde, semtlerde ve turistik köyler gibi noktalarda da şehir için dolaşım yollarında araç kullanımı olmadığı için bu doğal taşlar yürüyüş yollarında kullanılmaktadır.