Çok özel ve güçlü bir yapıya sahip olan volkanik kayaçlardan elde edilen bazalt taşı, özel bir işlemden geçirildikten sonra birçok farklı noktada kullanılabilecek bazalt küptaş çeşidi ile piyasaya sürülmektedir. Manyetit içeriğine sahip olan bu taş, siyah rengi ile birlikte bazen cilalı kullanıldığında çok daha özel bir görsellik ortaya çıkarmaktadır. Magnetik bir etkiye de sahip olduğu için bazalt küp taşı uzun yıllar boyunca istenilen birçok farklı noktada uygulanan taşlar arasında yer almıştır.

Bugün genellikle inşaat alanlarında kullanılan ve şehir içerisinde kaldırım ya da meydan zemin döşemesi yapmak için kullanılan bu taşlar, asfalt malzeme yerine yollarda dahi kullanılmaktadır. Özellikle mahalle içlerindeki sokaklarda üzerinden rahatlıkla araç geçecek şekilde de kullanımı seçilen bu taşlar, günümüzde demiryollarında da kullanılmaktadır.

Demiryollarında rayların arasında destek oluşturmak amacıyla bu taşlar döşenmektedir. Yer karolarına alternatif olarak bina zeminlerinde ve yapı zeminlerinde dahi bazalt küp taş kullanımları görmek mümkündür. Bilhassa çok uygun bir fiyat oluşturulması ve asfalt gibi petrol türevlerine göre daha sağlıklı olması bu ürünün kullanımını arttırmaktadır.