Küptaş, herhangi bir taşın doğal bir yöntem ile kırılması veya suni yani makineler yöntemiyle kesilmesi sonucunda küp şeklinde elde edilmiş yapı malzemeleri arasında bulunmaktadır. Bu malzeme suni ürünlerden elde edilebileceği gibi doğal bir şekilde madenlerden çıkarılmış kayalıklardan da elde edilebilir. Bu bağlamda doğal küp taş ürünleri açısından da bazalt, granit, andezit ve mermer gibi kayalar istenilen kaynakları oluşturmaktadır.

Bugün kentsel alanlarda kullanılan doğal küptaş ürünlerine bakıldığında, genellikle sayılan bu madenlerden elde edilmiş doğal taşlar yer almaktadır. Bu doğal taşlar sahip oldukları kendilerine has özellikleriyle öncelikli bir şekilde kullanıldıkları alanda renk avantajı oluşturmaktadır. Ayrıca birçok zaman bu taşlar su kaymaz bir özellik oluştururken, bugün havuz kenarlarında ya da bahçelerde de uygulanmaktadır.

Isı yalıtım özelliği sağlayabilmeleri açısından binaların dış kaplamalarında da tercih edilen bu taşlar, özellikle keyifli dekorasyonlar için de tercih edilmektedir. Yani kentlerde meydanlar, farklar ve sokaklarda tek başlarına veya birbirleriyle yan yana kullanılarak dekoratif sokak döşemeleri, yollar ve merdivenler gibi uygulamalar sağlanmaktadır.