Çok uzun yıllardır şarkılara dahi konu olmuş Arnavut kaldırımı, bazalt ve granit gibi doğal yapıya sahip olan taşların küptaş forumlar ile kesilmesi ve özenli bir şekilde döşenmesi sayesinde elde edilir. Bu kaldırımların temel özellikleri, çok dayanıklı olmaları ve çok uygun bir fiyat ile dekoratif olarak döşenmiş olmalarıdır. Özellikle bazalt taşı ile üretilmiş Arnavut kaldırımlarının çok özel bir tarafı bulunmaktadır ki kendilerine has bir renkleri vardır. Bu özel renk kaldırımlara keyifli bir desen sunmaktadır.

Genellikle kentlerde konut çevrelerini güzelleştirme açısından da müstakil ev sahipleri veya apartman sakinleri tarafından da Arnavut kaldırımı uygulamaları sağlanmaktadır. Özellikle doğal görüntüyü sağlayan bu yapının elde edilmesi açısından da bugün halen Arnavut kaldırımı döşeme tecrübesine sahip olan bazalt taşı ve granit taş ustaları yer almaktadır.

Eğer dayanıklı, dekoratif ve estetik bir kaldırım talebi bulunuyorsa, yapıların etrafında bu kaldırım tarzı tercih edilebilir. Birçok farklı taş çeşidi ile uygulama yapılabilecek bu kaldırımlarda, her taş kendi dokusunu, renk tonunu ve avantajlı özelliklerini daha net bir şekilde ortaya çıkaracaktır.